دوره‌هادوره های شغلیآکادمی‌هااشتراکسوالات متداولاستعلام مدرکدرباره ما

16 ویژگی یادگیری خُرد (میکرولرنینگ)

1402/07/0911:15
با تلخیص و تجمیع چند مقاله از وبسایت 'صنعت یادگیری الکترونیکی' در این مقاله به 16 ویژگی میکرولرنینگ اشاره می شود.

میکرولرنینگ چیست؟ در سال های اخیر، بسیاری از مربیان شروع به تغییر به سمت رویکرد 'هرچه کمتر بهتر' در مورد برنامه های آموزشی خود کرده اند. امروزه، مفاهیم ابتکاری مانند میکرولرنینگ، چشم انداز آموزش را دگرگون کرده است و ماژول های آموزشی طولانی و خسته کننده گذشته را با اجزای غنی، کوتاه و مفید جایگزین می کند. میکرولرنینگ دیگر یک روند موقت در آموزش آنلاین نیست. این روزها با توجه به آزمون ها،توسعه ها و بهینه سازی هایی که در این حوزه انجام شده، این شیوه آموزشی به بخشی جدا نشدنی از تدریس آنلاین تبدیل شده است. شیوه آموزشی میکرولرنینیگ با در نظر گرفتن مباحثی که به قسمت های قابل هضم تقسیم شده اند، موضوعات را به فراگیران آموزش می دهد.  


تعریف یادگیری خرد:

کارشناسان آموزش، تعاریف بی شماری از این مفهوم ارائه کرده اند، که بسیاری از آنها بر یادگیری خرد به عنوان محتوای مختصر، جذاب و قابل هضم که متناسب با نیازهای متغیر فراگیران امروزی است، تمرکز کرده اند. در حالی که ممکن است در مورد تعریف مشخص و مورد قبول برای این واژه بین دانشمندان اختلاف نظر وجود داشته باشد، اما همگی موافقند که میکرولرنینگ موفق باید دارای چند معیار اصلی باشد، از جمله:

  • مختصر بودن (معمولاً 5-15 دقیقه طول می کشد)
  • توانایی دستیابی به یک نتیجه دقیق یادگیری
  • دسترسی آسان
  • رویکرد یادگیرنده محور

بررسی میکرولرنینگ

کارمندان امروزی بیش از هر زمان دیگری با کمبود زمان مواجه هستند. در این شرایط بهترین راهکار برای ارتقای سیستم آموزشی استفاده از شیوه ای است که در کوتاه ترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را در اختیار افراد بگذارد.  

علاوه بر این فراگیران باید از هر نقطه و به هر وسیله ای امکان دسترسی به محتوای آموزشی را در اختیار داشته باشند.

افزایش تقاضا برای ایجاد یک شیوه آموزشی نوین منجر به روی کار آمدن روندهای جدید و همینطور سیستم های مدیریت آموزش آنلاین شده است. یکی از مؤثر ترین راهکارهای موجود میکرولرنینگ است.


پس میکرولرنیگ به نوعی آموزش اطلاق می شود که در آن مفاهیم آموزشی به ساده ترین شکل ممکن و به اندازه کوچک در اختیار فراگیر گذاشته می شوند. در میکرولرنینگ محتوای آموزشی به شیوه ای در نظر گرفته شده است که قابل هضم باشد و مهمترین نکات را به سادگی هرچه تمام تر در اختیار فراگیران قرار دهد. 


آموزش های میکرولرنینگ یک هدف واحد را در نظر گرفته اند که تمام تمرکز خود را روی دستیابی به این هدف اولیه معطوف کرده اند. در همین راستا برگزار کنندگان دوره های میکرولرنینگ یک مبحث آموزشی را به بخش های کوتاهی تقسیم می کنند و به فراگیر اجازه می دهند که در زمان مورد نظر و با توجه به میل باطنی خود بخشی از آموزش را برای یادگیری در نظر بگیرند.

اگرچه از دیرباز مفهوم آموزش در بخش های کوچک و قابل هضم مطرح بوده است، اما شیوه میکرولرنینگ در آموزش مهارت ها به کارمندان سازمانی نقش مهمی را ایفا می کند. خوشبختانه امروزه شاهد استقبال بی سابقه افراد از  شیوه آموزشی میکرولرنینگ هستیم. 

 

ویژگی های میکرولرنینگ

با تعریف کلی از میکرولرنینگ، شاید اکنون این سوال برای شما پیش آمده باشد که برنامه آموزشی شما با گذر از واحدهای یادگیری 'سنتی' به رویکرد میکرولرنینگ چه مزایایی را به همراه خواهد داشت. در ادامه با ما همراه باشید و با برخی از برجسته ترین ویژگی های میکرولرنینگ در آموزش مجازی آشنا شوید.


1.  فراگیر در هر لحظه یک مفهوم را می آموزد

هدف از آموزش، ایجاد یک مهارت در فرد است. از طرفی اگر فرد دانشی را اتخاذ کرده باشد نیز هدف آموزش را محقق ساخته است. نرم افزار آموزش الکترونیکی اهداف متعددی را در نظر دارد. این در حالی است که میکرولرنینگ هربار روی آموزش یک مفهوم خاص متمرکز می شود. بدین ترتیب باید گفت فراگیران پیش از آنکه قدم به مرحله بعدی بگذارند به وضوح متوجه مبحث آموزشی می شوند و آن را به خوبی درک می کنند.


2. فراهم کردن اطلاعات مشخص و هدفمند

دو نوع اطلاعات در انواع شیوه های آموزشی به کار گرفته می شود. نوع اول اطلاعاتی است که باید بدانید و نوع دوم اطلاعاتی است که بهتر است آنها را بدانید. اطلاعاتی که در میکرولرنینگ ذکر می شوند غالبا از نوع اطلاعاتی هستند که باید از آنها اطلاع داشته باشید. همین امر سبب شده است که آموزش های درج شده در سیستم آموزشی میکرولرنینگ مهمترین نکات را به فراگیران انتقال دهند. این امر تا حد زیادی فراگیر را از سر درگمی نجات می دهد. چرا که دیگر مجبور نیست بین انتخاب آنچه مهم است و آنچه از اهمیت چندانی برخوردار نیست، تمایز قائل شود. بدین ترتیب هرگز با اطلاعات مازاد فراگیر را بمباران را نمی کنید و به او اجازه می دهید که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار داشته باشد.

 

3. با میکرولرنینگ اوج زمان یادگیری را هدف قرار دهید

فرقی نمی کند که آموزشهای مورد نظر شما در قالب ویدئو منتشر شده است یا محتوای متنی، تنها نکته مهم این است که میکرولرنینگ باید به گونه ای در نظر گرفته شود که حداکثر 8-10 دقیقه از زمان فراگیر را به خود اختصاص دهد.

در بسیاری از موارد زمان از این نیز کمتر است. به یاد داشته باشید که همین امر سبب شده است افراد بیشتری از شیوه آموزشی میکرولرنینگ استقبال کنند. چرا که اوج زمان یادگیری در فراگیران امروزی به شدت کاهش پیدا کرده است و این بازه زمانی، حداکثر زمانی است که قادر به جلب توجه فراگیران خواهید بود.


4.  آیا دوره در گوشی های تلفن همراه نیز به خوبی نمایش داده می شود؟

به یاد داشته باشید نیازی نیست که برای استخراج اطلاعات مورد نیاز به سراغ لپ تاپ یا رایانه شخصی خود بروید. معمولا تمامی میکرولرنینگ ها به گونه طراحی شده اند که فراگیر قادر باشد از طریق گوشی تلفن همراه نیز از محتوای آموزشی استفاده کند.

پس می بایست دوره آموزشی میکرولرنینگ را به گونه ای طراحی کنید که در تبلت ها، گوشی های هوشمند و لپ تاپ ها به خوبی نمایش داده شود. به این ترتیب فراگیر قادر است در کوتاه ترین زمان ممکن از آموزش های میکرولرنینیگ موجز و مختصر استفاده کند.


5.  فرمت های متفاوت را در نظر بگیرید

میکرولرنینگ همواره مانند دوره آموزش آنلاین سنتی عمل نمی کند.و به شکل کاملا مستقل عمل می کند. از منابع و الگو های متفاوتی نیز برای آموزش استفاده می شود.

به عنوان مثال ممکن است در دوره آموزشی میکرولرنینگ از تصاویر اینفوگرافیک، پادکست ها، آزمون ها و انیمیشن ها نیز استفاده کنید. استفاده از محتوای متنوع از جمله عواملی است که تا حد زیادی علاقه را در فراگیران ایجاد می کند و آموزشها را به مراتب شیرین تر خواهد کرد.


6. مراحل متفاوت

شیوه آموزشی میکرولرنینگ در مراحل متفاوتی از چرخه یادگیری به کار گرفته می شود. زیبایی آموزش میکرولرنینگ در این است که باید بتوانید از دوره آموزش میکرولرنینیگ به عنوان مکانیزمی برای انتقال اطلاعات یا تلفیق آن با استراتژی های آموزشی خود استفاده کنید. به این ترتیب در هر مرحله ای از آموزش قادر به استفاده از شیوه آموزشی میکرولرنینگ هستید.

  • به عنوان مثال با استفاده از  شیوه میکرولرنینگ قبل از آموزش، با برگزاری یک آزمون سطح دانش اولیه فراگیران را تعیین کنید و به شما نشان می دهد که در طول دوره چه اطلاعاتی را کسب می کنند.منابع جانبی، مثال ها و فعالیت هایی را برای برگزاری دوره در نظر گرفته، و دانش فراگیران پس از اتمام دوره تقویت می شود.

 

7. میکرولرنینگ به تنهایی یا در کنار سایر ماژولهای سامانه مدیریت آموزش به کار می آید.

آموزش های کوتاه و مختصر میکرولرنینیگ را به عنوان یک شیوه آموزشی در نظر بگیرید یا در کنار این دو از ماژول های دیگری نیز برای فهم بهتر موضوع استفاده کنید.

مدت زمان کوتاه در کنار اطلاعات هدفمند، پشتیبانی بالا و امکان دسترسی از دستگاه های متفاوت، شیوه آموزشی میکرولرنینگ را به راهکار مناسبی برای یادگیری مهارت کارمندان سازمانی بدل کرده است.


8. آموزش های مختصر و مفید

میکرولرنینگ نام خود را از همین قابلیت می گیرد. همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم شیوه آموزشی میکرولرنینگ به مهمترین و ارزشمندترین اطلاعات موجود در موضوع مورد نظر اشاره می کند و به این ترتیب در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را با مخاطب در میان می گذارد.


9. مستقل است

برای برگزاری شیوه آموزشی میکرولرنینگ نیازی به استفاده از دیگر ماژول های آموزشی نخواهید داشت. به همین ترتیب افرادی که از این شیوه آموزشی میکرولرنینیگ استفاده می کنند، اگر هرگز از دیگر ماژول های موجود نیز استفاده نکنند، می توانند از محتوای کوتاهی که در نظر گرفته شده است اطلاعات ارزشمندی را استخراج کنند.


10. سرعت بالا

میکرولرنینگ برای کسانی که قصد دارند در حین آموزش، موضوع مورد نظر را درک کنند، بسیار مناسب است. به عنوان مثال تصور کنید گروهی از کارمندان نیاز دارند که مهارتی را پیش از برگزاری یک جلسه مهم بیاموزند. در این حالت بهترین راهکار ممکن، استفاده از آموزش های موجود در سیستم میکرولرنینگ است.

به این ترتیب در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را در اختیار افراد می گذارید و دانش آنها را ارتقا می دهید. نگران نباشید این کار تنها 5 دقیقه از زمان شما را به خود اختصاص می دهد. میکرولرنینگ هر زمان که به آن نیاز داشته باشید در دسترس شما خواهد بود. اگر نیاز به بازبینی و مرور آموخته های خود دارید نیز شیوه آموزشی میکرولرنینگ برای شما مفید خواهد بود.

 

11. تنوع

شیوه آموزشی میکرولرنینگ از تنوع بسیاری بالایی برخوردار است. اگرچه برخلاف طول دوره های آموزشی، دوره میکرولرنینیگ از منابع و استراتژی های متنوعی برای آموزش استفاده می کند. به عنوان مثال در این دوره از ویدئو های کوتاه، فلش کارت، آزمون های کوتاه، اینفوگرافی ها و پادکست ها استفاده می شود. در نتیجه فراگیر در این دوره ها از آموزش  خسته و دلزده نمی شود.


12. تعاملی بودن

کوتاه بودن شیوه آموزشی میکرولرنینگ به این معنی نیست که دوره آموزشی میکرولرنینیگ، تعاملی به شمار نمی رود. میکرولرنیگ به شیوه ای طراحی می شود که امکان تعامل با فراگیران را در همین بازه زمانی کوتاه نیز میسر کند. به عنوان مثال در دوره میکرولرنینیگ از شبیه سازی، فعالیت های کلیکی استفاده می شود؛ در مواردی فراگیر باید با کشیدن و رها کردن یک مفهوم در اجرای دوره مشارکت کند. مولفه های میکرولرنینگ تمایل دارند توجه مخاطبان خود را بهتر جلب کنند. دانش آموزان این نسل ها با دریافت اطلاعات فوری بزرگ شده اند و ممکن است حوصله حضور در یک سمینار آموزشی یک ساعته را نداشته باشند. در عوض، آنها از محتویات یادگیری خرد بسیار سود می برند، که اطلاعات مورد نیاز را در یک قالب آشنا و در دسترس به آنها می دهد.


13. قابل هضم بودن

به یاد داشته باشید که آنچه منجر به استفاده از مطالب کوتاه، موجز و مختصر شده است این است که چنین مفاهیمی به گونه ای تقسیم بندی شده اند که در یک بازه زمانی کوتاه مدت در ذهن فرد بنشیند و به سادگی از خاطر او پاک نشود. زمان اوج بازده یادگیری در انسان بسیار کوتاه است؛ هنر میکرولرنینگ استفاده از این بازه کوتاه به بهترین شکل ممکن است.


14.افزایش حفظ دانش

توانایی ماژول‌های میکرولرنینگ برای ترکیب انواع رسانه‌های غنی نیز می‌تواند منجر به بهبود حفظ اطلاعات و دانش شود - به‌ویژه زمانی که با روش‌های آموزشی «سنتی» مقایسه می‌شود. هنگامی که دانش پذیران به رسانه های مرتبط و مفید مانند اینفوگرافیک، ویدئو و صدا دسترسی داشته باشند، محتوای آموزشی برای همه یادگیرندگان مناسب تر خواهد بود. در واقع، مطالعات نشان داده اند که یادگیری خرد می تواند بیش از 20 درصد افزایش ذخیره اطلاعات را به همراه داشته باشد.


15.انعطاف پذیری بی نظیر

محتوای میکرولرنینگ با در نظر گرفتن انعطاف‌پذیری طراحی شده است و آن را برای استفاده در طیف وسیعی از دستگاه‌ها ایده‌آل می‌کند. به جای محصور شدن در یک اتاق کنفرانس اداری برای یک جلسه آموزشی، کارمندان می توانند از ماژول های آموزشی درخواستی در دستگاه های تلفن همراه، تبلت ها و موارد مشابه لذت ببرند. این به آن‌ها این امکان را می‌دهد که آموزش را به روش‌هایی که مطابق با برنامه‌شان باشد، تکمیل کنند، چه به معنای مشاهده ماژول‌های آموزشی در زمان استراحت، در حین کار یا از راحتی در خانه‌شان باشد. از این نظر، میکرولرنینگ واقعاً یادگیرنده محور است و به کارکنان اجازه می‌دهد تا انعطاف‌پذیری مورد نیاز را در محل کار خود داشته باشند.


16.قابلیت سفارشی

به جای اینکه مجبور شوند در یک سخنرانی آموزشی یک ساعته بنشینند یا یک برنامه آموزشی دقیق کامپیوتری را در محل کار تکمیل کنند، ماژول های میکرولرنینگ به یادگیرندگان این امکان را می دهند که با سرعت خود و در زمان مناسب، مطالب آموزشی را دریافت کرده و با آن درگیر شوند. این توانایی برای جمع‌آوری اطلاعات در صورت نیاز، به‌جای تحمیل بیش از حد مواد آموزشی به آن‌ها، اساساً به کارکنان اجازه می‌دهد تا کنترل یادگیری خود را در حین کار به دست بگیرند و احساس توانمندی داشته باشند. میکرولرنینگ همچنین می‌تواند روحیه و رضایت کارکنان را با تغییر طرز تفکرشان در مورد آموزش افزایش دهد.

تصاویر خبر

آخرین اخبار

تصویر IMG دوره‌هادوره های شغلیآکادمی‌هااشتراکسوالات متداولاستعلام مدرکدرباره ما